MyClinic

דף הבית >> רפואה טבעית >> קרדית האבק הגורם לאלרגיה

קרדית האבק הגורם לאלרגיה

היא קטנה, כמעט מיקרוסקופית למעשה, ומשקלה קל עד כדי כך שכל משב רוח קליל מעיף אותה למקום אחר. מדום המגורים החביב עליה הוא ספרים, בגדים, שטיחים, מיטות, וילונות או כל מקום אחר שיש בו פוטנציאל להצטברות אבק. בצירוף הלחות הגבוהה המתקיימת בישראל ובייחוד בשפלת החוף במשך רוב ימות השנה, נוצרים תנאי מחיה אידיאליים בשבילה. נא להכיר – קרדית האבק (Dermatophagoides pteronyssinus), גורם האלרגיה מספר אחת בישראל. 

מחזור החיים של הקרדית הוא עד עשרה שבועות לנקבה ועד שלושים יום לזכר, כאשר תקופת הפוריות של הנקבה היא המחצית השנייה של חייה, קרי חמשת השבועות האחרונים. הקרדית איננה יצור עונתי ובהתקיים תנאי לחות נאותים וטמפרטורה נאותה, היא תתקיים, בלא קשר לעונות השנה. הלחות המיטבית עבור הקרדית הינה 75% לחות והטמפרטורה האידיאלית עבורה היא OC35. תנאי לחות כאלה שכיחים מאד בישראל, בעיקר באזור החוף. כיון שבתוך הבית הלחות גבוהה יותר מזו המתקיימת בחוץ, הקרדית פשוט פורחת.

הקרדית ניזונה בעיקר מקשקשי עור, משמע תאים מתים הנושרים מעורם של בני אדם ובעלי חיים. זה יתרונה הגדול אבו זו גם הדרך שבה ניתן לצמצם את הנוכחות שלה עד למינימום. מה שגורם לאלרגיה אצל אנשים הרגישים לכך הוא ההפרשות של הקרדית ולא היא עצמה. ההפרשות הללו נישאות גם הן עם כל משב רוח ויכולות לחדור לדרכי הנשימה, בעיקר בזמן השינה.

דרכי התגוננות מפני קרדית האבק

באופן כללי, הדרך הראויה להתגוננות הינה פשוט ניקיון, ניקיון ועוד ניקיון. ככל שיהיה פחות אבק בבית, ככל שכלי המיטה ינוערו לעיתים קרובות יותר, כולל הפיכת המזרן, כך יפחתו הסיכויים  להצטברות של קרדית. אלא שלא כמו הפסקת עישון שניתן לעשות לבד או באמצעות מרפאות מתמחות בנושא, ההתגוננות במקרה הזה היא מלאכה סיזיפית שלעולם איננה נגמרת.

שטיחים או שטיחי קיר: מי שיש לו רגישות גבוהה לקרדית האבק, רצוי לו שיימנע מפרישת שטיחים בבית או שטיחי קיר. אמנם יש לאלה יתרונות מסוימים, הן אסתטיים והן בעובדה שהם מבודדים מפני חום או קור, אבל יחד עם זאת הם מהווים מדגרה מצוינת לקרדית, ולא משנה מידת הניקיון שלהם.

כלי מיטה ווילונות: חשוב מאד לנקות ולנער את כלי המיטה לעיתים קרובות. חשוב מאד גם להפוך מזרנים לפחות פעם בשבוע, על מנת למנוע מנקבות הקרדית להגיע להבשלה וליכולת להטיל ביצים.

ארונות: מומלץ לנקות את הארונות לעיתים קרובות ככל האפשר. חשוב לדעת כי אבק, וכמוהו קרדית האבק, מצטברים ומתפתחים גם כשדלתות הארון סגורות.

ספרים: כאן הנושא הוא בעייתי במיוחד, שכן יש צורך לנקות כל ספר בנפרד בכל תקופה קצובה ויחד עם זאת למנוע בקנאות הצטברות אבק על המדפים. נייר הוא חומר הסופח אבק בקלות והקרדית יכולה להתרבות גם בין דפי הספר.אם מי שסובל מאלרגיה גר בחדר מלא ספרים, מומלץ להעביר אותו מקום או להקדיש תשומת לב רבה יותר אליהם. עבור רבים מאלה, עידן הספר האלקטרוני עשוי לפתור בעיות רבות בחיים.

ועוד פתרונות

ישנם כיום גם שואבי אבק המסוגלים לטפל טוב יותר בקרדית מאשר שואבים אחרים, כיון שהם חזקים יותר ומצוידים בטכנולוגיות המסייעות להשמיד את הקרדית. טיפול שעשוי להפחית את הקרדית הוא מיזוג הבית באופן קבוע והורדת הלחות באופן מלאכותי, טיפול זה יקר למדיי, מה שמחזיר אותנו להתחלה – ניקיון והימנעות מהצטברות אבק. בונוס: אם אתם מחפשים שירותי ניקיון - מומלץ לבקר באינקס הזה